Koszyk
Social

Ostatnie posty

Z czego wykonywane są obłożenia chirurgiczne?

Zastosowanie obłożeń chirurgicznych minimalizuje ryzyko zakażenia miejsca operowanego. Tego rodzaju wyroby chronią przed przenikaniem drobnoustrojów i zapewniają bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i personelowi medycznemu. Z jakich materiałów się je wytwarza? Wyjaśniamy!

Jakie właściwości mają obłożenia chirurgiczne?

Podstawową funkcją obłożeń chirurgicznych jest ochrona pola operacyjnego przed drobnoustrojami. W trakcie trwania zabiegu są narażone na kontakt z płynami ustrojowymi, dlatego oprócz sterylności muszą odznaczać się właściwym stopniem nieprzemakalności. Nie bez znaczenia są też ich parametry wytrzymałościowe – muszą być odporne na rozciąganie na mokro i sucho oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Dokładne standardy obłożeń chirurgicznych reguluje norma PN-EN 13795. Aby wyroby te tworzyły skuteczną barierę mikrobiologiczną i zapewniały maksymalne bezpieczeństwo pacjentowi i zespołowi operacyjnemu, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Trzeba tu zaznaczyć, że w zależności od ich przeznaczenia do produkcji poszczególnych rodzajów obłożeń używa się innych tworzyw.

Jakie są rodzaje obłożeń chirurgicznych?

W przypadku prostych zabiegów z niewielką ilością płynów wykorzystuje się takie specjalistyczne obłożenia chirurgiczne, jak serwety włókninowe. Stosuje się m.in. włókninę polipropylenową o bardzo dobrej wytrzymałości na rozciąganie i optymalnej przepuszczalności powietrza oraz włókninę celulozową o świetnych właściwościach hydrofobowych.

Ponadto dostępne są serwety laminowane. Ten typ obłożenia chirurgicznego zbudowany jest z dwóch części: chłonnej oraz laminowanej folią polietylenową. W efekcie odznacza się wysoką absorpcją cieczy, odpornością na rozerwanie, a przy tym to materiał niepylący. Może być wyposażony w otwory o różnych średnicach.

Dodano w: Nowości

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby zagwarantować jak najlepsze korzystanie z serwisu dla użytkownika.